Çekirdekler Çöpe Değil, Yeni Meyvelere

Baharın geldiği şu günlerde TEMA vakfı anlamlı bir duyuru yaptı. Eskiden insanlar meyveleri ağaçlarından toplayıp taze taze yerlermiş. Sonra çekirdeğini kurutup yerlermiş veya ekip yeni ağaçlar yetiştirirlermiş. Meyve çekirdekleri (sert kabukla çevrili tohum) doğada, ekstra bir çaba gerektirmeden çoğunlukla yeşerip yeni ağaçları verdiği için yere atılan çekirdekler de boşa gitmezmiş. Ne yazık ki günümüz dünyasında birçok şehirli insan dalından taze meyve yemekten uzak olduğu gibi ağaç yetiştirmekten de uzak. Yeşilden uzak, betona mahkum hayatlarımızda doğaya dair kavrayışımızdan da her geçen gün uzaklaşıyoruz. Belki çevreye duyarsızlığımızın esas nedeni de budur.

TEMA vakfı bizlere bir hatırlatmada bulunuyor. Meyvelerin çekirdeklerini poşetlere koyup çöpe atmayın, diyorlar. Ekin veya en kötüsü yeşil alanlara saçın diyorlar. Böylece yeni ağaç jenerasyonları yaşamak için, yaşatmak için bir fırsata sahip olsun.

TEMA vakfının bana e-posta ile ulaşan duyurusu şöyle:

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2010) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkanınız yoksa bi poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir ! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet...

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…

Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor. Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler...

Yorum Gönder

Yorum yaparken Türkçe'yi doğru kullanma ve argo sözcüklerden kaçınma hassasiyetiniz için teşekkürler!